Forum Kobiety i ich Świat Strona Główna Kobiety i ich Świat

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sen - czy to marnowanie czasu?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiety i ich Świat Strona Główna -> Filozofia i religia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Miles
Gość

PostWysłany: Wto Mar 13, 2007 09:34    Temat postu: Sen - czy to marnowanie czasu? Odpowiedz z cytatem

Czym jest sen i ile go potrzebujemy:

Sen nie jest ciągłym, niezmiennym stanem nieświadomości i dzieli się na kilka stadiów.

Kiedy jeszcze nie zasnęliśmy, ale leżymy odprężeni, nasz mózg wytwarza tzw. fale alfa (czyli impulsy, które są różne podczas czuwania i snu). Następnie wkraczamy w stadium pośrednie między snem, a jawą. Nasze myśli błądzą bezwładnie między oderwanymi obrazami, których nie łączymy w logiczną całość. Nasze ciało może wówczas drgać, gdyż mięśnie zaczynają się rozluźniać. Z tego stadium budzimy się z łatwością, przekonani, że wcale nie spaliśmy.

Po upływie mniej więcej pół godziny następuje kolejne stadium. Pogrążamy się wtedy w płytkim śnie, który zajmuje ponad połowę czasu spędzanego we śnie, jest to więc stadium bardzo ważne. Mogą pojawić się marzenia senne, a śpiący budzi się przy hałasie o średnim natężeniu.

W ciągu nastepnej godziny wkraczamy w stadium snu głębokiego. Wtedy to śpiący jest całkowicie uśpiony, rozluźniony, ale może wykonywać pewne ruchy i obudzi go tylko głośny hałas. Rzadko przypominamy sobie marzenia senne pojawiające się w tym stadium.

Kolejne stadium (czwarte) jest snem najgłębszym, w zasadzie bez marzeń sennych, z którego trudno obudzić osobę śpiącą.
Podczas snu głębokiego (znanego również pod nazwą Non-REM) serce bije wolniej, spada ciśnienie krwi, oddech jest regularny i spokojny. Uważa się, że w tym stadium wytwarzany jest hormon wzrostu, który odnawia organizm, regeneruje komórki, buduje mięśnie i tkankę łączną. Dobre samopoczucie, przypływ nowych sił witalnych jakie odczuwamy po przebudzeniu zawdzięczamy w dużej mierze hormonowi wzrostu.

Po upływie około godziny snu głębokiego powieki zaczynają szybko drgać (ten typ snu określa się jako "fazę REM" czyli fazę szybkiego ruchu gałek ocznych). Serce bije teraz szybciej, oddech staje się szybszy i mniej regularny, podnosi się ciśnienie krwi, zmieniamy pozycje w łóżku. Mimo takiej aktywności nadal jesteśmy głęboko uśpieni i trudno nas obudzić. Śnimy przez większość snu REM; uważa się, że w tym stadium regeneruje się nasza psychika, uwalniamy się od zmartwień, regenerują się komórki mózgu.
Normalny nocny sen składa się z przemiennych cykli omówionych tu stadiów.

Co jednak jest najistotniejsze dla utrapionych bezsennością?

Po pierwsze aby osiągnąć fazę fal alfa, musisz leżeć w łóżku w stanie "rozluźnionego czuwania". Jeśli nie jesteś zrelaksowany nie osiągniesz tego stadium, gdyż organizm nie może pozostawać jednocześnie w stanie wzbudzenia i snu. Nauka relaksacji pozwoli na świadomą redukcję wydzielania adrenaliny, dając tym samym szansę hormonowi snu.

Po drugie, w czasie pierwszego stadium snu (kiedy już nie czuwasz, ale jeszcze nie śpisz) możesz z łatwością się obudzić-gdy bije zegar, kłocą się sąsiedzi, bądź wieje silny wiatr. Nie zdajesz sobie sprawy ile czasu spędzasz bezsennie, a ile przesypiasz.

Po trzecie stadium snu głębokiego zwykle następuje po 1-2 godzinach od położenia sie do łóżka, więc nawet budząc się wcześnie rano, stadium snu głębokiego trwało wystarczająco długo by twój organizm się zregenerował i wzmocnił.

Po czwarte wreszcie, jeśli śpisz istotnie mniej niż potrzebujesz to stadium snu głębokiego wydłuży się następnej nocy, co uzupełni niedobory z poprzedniej. Stadium przejściowe ulega bowiem skróceniu, a krzepiący, głęboki sen trwa wtedy dłużej.

Ile snu nam potrzeba?

Różne prace naukowe zgodnie dowodzą, że większość z nas śpi więcej niż potrzebuje oraz, że przejściowe zaburzenia snu nie oddziałują negatywnie na nasz organizm. Mimo to wielu sądzi, że powinno spać 8 godzin i są zaniepokojeni, kiedy im się to nie udaje. Ciągłe zmęczenie w ciągu dnia jest jednak sygnałem, że sypiasz za mało. Kolejna sprawa, że zbyt długi sen lub nadmierne wysypianie się, a nawet wylegiwanie w łóżku wywołuje takie same objawy jak sen trwający zbyt krótko. Nie powinieneś porównywać swego zapotrzebowania na sen z potrzebami innych osób. Ważna jest jakość snu, a nie jego ilość. 6 godzin spokojnego snu jest o wiele lepsze niż 8 godzin niespokojnego po łyknięciu tabletek. Nie przejmuj się także przypadkową bezsennością. Jeśli normalnie sypiasz mało, sama natura przekonuje cię, że to wystarcza.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Wto Mar 13, 2007 09:34    Temat postu:

Powrót do góry
Katarina
SiteAdmin
SiteAdmin

PostWysłany: Sro Mar 14, 2007 11:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sen jest ważny, aby nasz organizm mogł normalnie funkcjonować.

Ja sypiam około 8 godzin jednak czasem zdarza sie, ze trwa to krócej i mam problem w ciągu dnia. Jestem senna, nie mam na nic ochoty.

Ja uwielbiam spać. I czasem właśnie sen jest dla mnie najważniejszy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
prozaiczna
Nowicjusz
Nowicjusz

PostWysłany: Sro Mar 14, 2007 12:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Człowiek wypoczęty to człowiek szczęśliwy i pełen życia. Średnio sen powinien trwać 8 godzin... Jednak tryb życia studentów ma inne normy Very Happy Czasem śpią po kilka godzin i następnego dnia są jak nowo narodzeni. Tylko ciekawe jak tak długo można wytrzymać?! Razz
Powrót do góry
Robert Miles
Gość

PostWysłany: Sro Mar 14, 2007 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja śpię kilka godzin na kilka nocy i dni.
Noc > dzień > noc i dopiero idę spać nad ranem, a czasem się to wszystko przedłuża.
Powrót do góry
koczekloczek
Nowicjusz
Nowicjusz

PostWysłany: Sro Lut 19, 2014 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno to nie marnotrawstwo czasu, uwielbiam oglądać kolejne obrazy z mojego mózgu, które układają najdziwniejsze historie, na które nieśpiąc sama bym w życiu nie wpadła..
LeśnaJagoda
Nowicjusz
Nowicjusz

PostWysłany: Pią Lip 11, 2014 11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak można traktować sen jako marnowanie czasu. Gdyby nie on, człowiek dawno by już oszalał i umarł ze zmęczenia.
Powrót do góry
VeliaXxx1724
Nowicjusz
Nowicjusz

PostWysłany: Wto Cze 02, 2015 14:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bez odpowiedniej ilości snu organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Każdy potrzebuje regeneracji i odpoczynku. To, ile snu potrzebujemy to już kwestia indywidualna. Jeden potrzebuje ośmiu godzin, drugi dziesięciu a innym wystarczy zaledwie trzy.
Powrót do góry
arabelka
Nieźle się stara
Nieźle się stara

PostWysłany: Czw Lip 23, 2015 16:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem człowiek musi się wysypiać. Ciągłe zmęczenie i senność to nic dobrego dla naszego organizmu. Minimum powinno się spać 8 godzin. Ja staram się tego trzymać chociaż bywa ciężko. Dzisiaj np spałam 2 godziny i czuję się jakby coś mnie przejechało. Niestety spać pewnie znowu pójdę późno.
Powrót do góry
owsiana
Wymiata forum
Wymiata forum

PostWysłany: Pią Lip 24, 2015 19:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja uwielbiam spać chociaż cały czas mam wrażenie, że jestem niewyspana. Muszę iśc do apteki zapytać farmaceutę jaki magnez będzie najlepszy dla mnie. Mam nadzieję, że doradzi mi coś konkretnego. Ostatnio sypiam po 4-5 godzin i źle się przez to czuję. Wiem, że sen jest ważny no ale nie umiem pójść spać bez dokończenia tego co zaplanowałam na dany dzień.
Powrót do góry
Maka12
Nowicjusz
Nowicjusz

PostWysłany: Czw Sie 13, 2015 09:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sen jest potrzebny, choć to od człowieka zależy ile go potrzebuje - jednym wystarczy 5 godzin, inni potrzebują 9 Smile
lilka91
Nieźle się stara
Nieźle się stara

PostWysłany: Pią Sie 14, 2015 12:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja uwielbiam spać! Nie wiem jak można sobie to odpuszczać. Bez snu człowiek chodzi jak zombie. Ja muszę spać minimum 8 godzin na dobę inaczej nie funkcjonuję. Czasami mi doskwiera zmęczenie ale może to być niedobór magnezu objawy. Będę musiała zaopatrzyć się w magnez oraz produkty, które go zawierają.
Powrót do góry
nimfa34
V.I.P
V.I.P

PostWysłany: Czw Wrz 03, 2015 14:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każdy człowiek przecież musi spać.
Powrót do góry
Mlenax
Nowicjusz
Nowicjusz

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie nazwałabym tego marnowaniem czasu. Podczas snu możemy tak na prawdę wypocząć.
kałamarnica
Nieźle się stara
Nieźle się stara

PostWysłany: Czw Maj 19, 2016 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem absolutnie nie, wręcz przeciwnie, to brak snu jest zły, i prowadzi do wielu chorób. A jeśli macie problemy z zasnięcie to odsyłam was do kilku praktycznych porad na blogu - http://www.olomanolo.pl/7-wskazowek-aby-szybciej-zasnac/ Smile
Powrót do góry
Laura_7835
Nowicjusz
Nowicjusz

PostWysłany: Pią Gru 02, 2016 14:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To na pewno nie jest strata czasu, podczas snu nasz organizm się regeneruje a to jest bardzo ważne
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Pią Gru 02, 2016 14:36    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiety i ich Świat Strona Główna -> Filozofia i religia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do: